Трансформація Prozorro — огляд нового функціоналу

Редакція

Які зміни відбулося в публічній системі закупівель за останні пів року розповів на бізнес-сніданку для постачальників Олександр Вінницький, заступник генерального директора ДП ПРОЗОРРО з інформаційних технологій.

Електронна тендерна документація

1. Нове поле для заповнення «Вид закупівлі» тепер є обов’язковим для замовників. За ним постачальник може відфільтрувати товари, послуги чи роботи, в яких хоче приймати участь.

Це додатковий фільтр, що дає можливість учасникам звузити закупівлі, адже пошук за кодом CPV* дає дуже широку вибірку і не завжди точну. 

2. Наступне поле в електронній тендерній документації, якого вимагали учасники - це «Форма оплат». Найбільша частина учасників - це малий та середній бізнес, рівень обороту коштів яких досить низький, відповідно процедури, з оплатою після поставки є більш привабливими ніж з великим відтермінуванням.

Як тільки нам вдасться інтегруватися з казначейством, учасник зможе навіть відслідковувати, коли оплата закупівлі планувалися, а коли дійсно була здійснена.

3. У травні з’явилося нове поле «Тип бізнесу», яке необхідно заповнити один раз і раз на рік оновлювати. 

Він визначає розмір організації, щоб зрозуміти, яка кількість малого та середнього бізнесу приймає участь в торгах, хто виграє, з якими цінами. Аналітика по цьому полю дозволить програмам розвитку малого і середнього бізнесу спрямувати свої дії найкращим чином.

За планом, коли відбудеться інтеграція з ДКСУ (Державна казначейська служба України), заповнення цього поля буде автоматичним, також будуть підтягуватися необхідні довідки, відповідно до інформації, яка зберігаєтьсяу в базах ДКСУ.

4. «Закупівлі з/без ПДВ» - це дуже довгий технічний борг в системі, який з’явився ще в ‘17 році, коли виникли перші проблеми з закупівлями казначейством. При виплаті грошей неможливо було вказати, що в цьому контракті є ПДВ і воно складає певну суму, а в цьому контракті немає ПДВ, бо він укладений з ФОП. 

Нарешті введено цей функціонал у користування. Відповідно зараз замовник при формуванні контракту, може вказати, що цей контракт з урахуванням ПДВ і вказати, яку частину складає, або без, якщо контракт укладений з ФОП або взагалі з фізичною особою.

5. З’явилася можливість вказати обсяг закупівель дробовим числом. Проблема відсутності дробових чисел у номентклатурі була дуже наявна, особливо при закупівлях газу чи інших речовин газоподібної та рідкої форми. Наразі це вирішено і в лютому впроваджено.

6. Ми розширюємо функціонал роботи з донорами. В спеціальному полі можна змінити джерело фінансування. Зараз в системі є Світовий банк та Глобальний фонд. Ми плануємо надалі розширювати перелік цих організацій. А також буде можливість вибрати місцевий чи державний бюджет, щоб дивитись закупівлі, наприклад, саме за бюджет міста.

Наша мета на майбутнє, що замовники і учасники не будуть вкладати документи, а все буде в електронному вигляді.

Електронний аукціон

Функціонал аукціону, який є дуже важливим для учасників, ми поліпшуємо увесь час. Донедавна існувала проблема — при зазначенні ставки не було розрядності. Було не видно це одна, десять або сто тисяч. Ми додали розрядність

Якщо система буде бачити невідповідність, то проінформує, наприклад, що ваша ставка дуже маленька і потрібно переконатися, чи немає помилки. Це допоможе попередити людський фактор. Якщо ж все правильно, просто йдете далі.

Рамкові угоди

Це новий тип процедури, призначений для великих об’ємів та забезпечення безперебійності процесів виробництва. Замовники можуть закуповувати товари/послуги та укладати договір строком до 4 років. В рамках цієї угоди замовник може купувати та оплачувати товари/послуги невеликими обсягами тоді, коли виникне потреба.

Перевагою для учасників є те, що вони один раз входять у процедуру, один раз надають документи.

Державний онлайн-магазин

Це гордість системи і наступний крок у її розвитку. Поки запущений тільки пілот електронних каталогів з дуже обмеженим функціоналом. Ми брали за взірець світовій досвід, але в нашій країні можуть бути відмінності, тому хочемо знайти той шлях, який буде найбільш ефективний в наших умовах. 

У електронних каталогах можуть приймати участь всі постачальники, треба лише пройти кваліфікації наразі у двох ЦЗО (ДУ Професійні закупівлі і ДП Медичні закупівлі).

ЦЗО (центральні закупівельні організації)  — виконують роль закупівельника. Маленькі замовники почнуть делегувати їм закупівлі, а вони аґрегувати потребу і створювати багатолотові процедури. Ми створимо кабінети, де замовники зможуть контролювати ці закупівлі. 

Крім того будемо змінювати функціонал контрактів, бо в таких закупівлях може бути багато переможців і замовників. Це допоможе розширити конкуренцію і залучити більше учасників.


*СPV — єдиний закупівельний словник. Код класифікатора складається з розділів, груп, класів, категорій та деталізації

Схожі статті: Чому постачальникам треба стежити за розвитком еКаталогів

Грошей нема? А якщо знайду?
3 поради юриста, що робити, коли державний замовник відмовляється платити.
Закупівельний аудит
Все, що ви хотіли знати про аудит закупівель, але боялися спитати. Інтерв'ю з Мариною Треповою