Типи процедур Prozorro

Андрій Кучеренко

Загальний огляд

Якщо казати спрощено, тип процедури – це ознака, яка визначає логіку виконання процесу закупівлі кожного окремого типу. Цей тип визначається замовником в момент оголошення закупівлі і далі замовник діє в межах тої логіки, яка запрограмована для вибраного типу. Розглянемо найбільш важливі (з точки зору потенційного постачальника) характеристики цих процедур.

Процедури умовно можна поділити  на дві групи – конкурентні і неконкурентні. На конкурентні процедури свою пропозицію може подати будь-який бажаючий. У неконкурентних процедурах замовник сам знаходить постачальника, сам з ним домовляється і в Prozorro лише звітує про свої закупівлі

Конкурентні процедури


Допорогові закупівлі 

Станом на жовтень 2018, за цією процедурою проводяться  закупівлі, які не регулюються "Законом про публічні закупівлі" і держава має обмежений вплив на перебіг таких процедур. Закупівлі відбувається за спрощеною процедурою, у якій окремо виділений період уточнень і період подання пропозицій.

Відкриті торги 

Основний вид конкурентних закупівель, передбачений "Законом про публічні закупівлі". В свою чергу, цей тип процедур поділяється на два підвиди – власне, "Відкриті торги" і "Відкриті торги з публікацією англійською мовою". 

Відкриті торги мають дещо коротший мінімальний період подання пропозицій (15 календарних днів) і відбуваються в один етап – одразу після завершення періоду подання пропозицій проводиться аукціон, після якого розпочинається період кваліфікації учасників.

Відкриті торги з публікацією англійською мовою мають довший мінімальний період подання пропозицій (30 календарних днів) і кваліфікація учасників відбуваютєся в два етапи. Під час періоду подання пропозицій учасники зазначають ціну і розкладають свої пропозиції у два конверти, які умовно можна назвати "технічний опис пропозиції" і "цінова пропозиція". Розкладають віртуально, звичайно ж. Після завершення прийому пропозицій, Prozorro автоматично розкриває "перший конверт" із технічною частиною кожної поданої пропозиції. На основі цієї інформації замовник приймає рішення про допуск або недопуск окремих учасників до аукціону.  Після аукціону Prozorro розкриває вміст "другого конверту" і замовник остаточно визначає переможця.

Переговорна процедура для потреб оборони

Незважаючи на свою назву, цей тип закупівель за своєю логікою ближче до Відкритих торгів, але з деякими особливостями. Зокрема, там ще більш скорочені мінімальні терміни проведення процедури (мінімальна тривалість періоду подання пропозицій становить шість робочих (!) днів), дозволена оцінка зразків продукції і є правила формування "чорних списків" недобропорялних учасників. Цей тип процедури регулюється окремим законом "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони".

Конкурентний діалог

Достатньо екзотична процедура, яка поки що не набрала популярності. Вона має використовуватись у випадках складних закупівель, коли замовник на початку процедури не дуже добре розуміє рішення, які можуть запропонувати учасники. Тому така процедура проводиться у два великі етапи. Перший етап є попереднім, на ньому потенційні учасники подають попередні пропозиції. На основі цього замовник може відібрати коло учасників, чиї пропозиції йому здаються прийнятними, уточнити технічні вимоги своєї тендерної документації і оголосити другий етап конкурентного діалогу, який вже близький до процедури "Відкриті торги"

Закупівля енергосервісу

Специфічна процедура, яка проводиться для підвищення енергофективності (оновлення системи опалення, освітлення, утеплення будівель) за кредитні кошти інвестора.

Неконкурентні процедури

На ці процедури учасники свої пропозиції подавати не можуть, тому в цьому матеріалі ми на них не будемо зупинятись детально, просто наведемо перелік таих процедур:

  • Звіт про укладений договір
  • Переговорна процедура
  • Переговорна процедура (скорочена)
Гадання на статутному фонді ІТ-компанії
Чи потрібно звертати увагу на розмір статутного фонду компанії, яка приймає участь у тендері, якщо мова йде про розробку ІТ-системи за гроші замовника чи інші професійні послуги?
Трансформація Prozorro — огляд нового функціоналу
Які зміни відбулося в публічній системі закупівель за останні пів року розповів Олександр Вінницький, заступник генерального директора Prozorro з інформаційних технологій.