Юридичні аспекти перемоги в Prozorro

Редакція

Про особливості підготовки до тендеру з прикладами та поясненнями розповів Микита Жуков, юрист Vasil Kisil & Partners на бізнес-сніданку для постачальників Prozorro.

Читати тендерну документацію та всі додатки до неї треба повністю. Буває тендерна документація складається не з 15 сторінок, а із 40-50-ти. Крім того, іноді замовники, коли вносять зміни, викладають їх у вигляді старої тендерної документації шляхом закресленнь та виділення кольором нового змісту. Як наслідок, тендерна документація за функціональним змістом може складатися з 25 сторінок, а реально становить 50.

Підстави для вашого відхилення завжди ховаються там, де ви їх найменше очікуєте. Наприклад, гарантійний лист або довідку у довільній формі можна знайти у підставах для відхилення, які чітко ґрунтуються на положеннях ЗУ «Про публічні закупівлі». Такі місця учасники часто пропускають, адже вони зазвичай стандартні і фактично цілком повторюють зміст закону. 


Відповідь на ваше запитання чи вимогу не означає внесення змін до тендерної документації. Якщо ви звернулись до замовника про зміну якогось положення у тендерній документації, він може дати відповідь і погодитись. Але якщо не буде внесено змін до тендерної документації, а ви послухаєтесь – буде підстава для відхилення тендерної пропозиції. 

Вивчайте практику АМКУ. На сьогоднішній день усі рішення Антимонопольного комітету України знаходяться у вільному доступі, проте не систематизовані. Знаходити їх можна або шляхом пошуку безпосередньо у системі ProZorro: заходити на кожну закупівлю та вивчати відповідну практику АМКУ. Або ж знаходити відповідне рішення шляхом написання певних ключових фраз у Google. 

Починайте готуватися до тендеру зі стадії звернення за роз’ясненнями, а не зі стадії «залишився день до кінця подачі тендерної пропозиції». Коли у вас залишається 2-3 дні до подачі тендерної пропозиції, ймовірність того, що ви допустете помилку або щось не додивитесь щодо надання листів, довідок, або ж просто не зможете виключити незаконні вимоги, посилюється. 

Отримати протокол відхилення пропозиції ще не означає програш у закупівлі… бо є АМКУ. Не слід забувати, що після того, як відхилили вашу тендерну пропозицію, ви можете діяти далі. По-перше, звернутися до замовника задля отримання додаткових пояснень та обґрунтувань щодо підстав відхилення вашої тендерної пропозиції. Окрім цього, звернутись до АМКУ задля оскарження рішення, дії чи бездіяльності замовника, а саме щодо відхилення вашої тендерної пропозиції.

Не соромтесь задавати питання, подавати вимоги, якщо положення тендерної документації вам незрозумілі, або ви вважаєте їх явно незаконними чи дискримінаційними. Трапляються випадки, коли потенційні учасники чомусь або соромляться, або, можливо, бояться наслідків, що замовник ніби-то може застосувати до них. Не ставити питання — є великою помилкою. Адже ви втрачаєте можливість, щоб в майбутньому вашу тендерну пропозицію не відхилили. 

Не витрачайте кошти дарма, та розрізняйте поняття «дискримінаційна умова» та «незаконна вимога». Перед тим, як подається тендерна пропозиція, кожен потенційний учасник, може звернутись до АМКУ задля оскарження тих чи інших дискримінаційних вимог. Проте трапляються випадки, коли замовники прописують відверто незаконні вимоги. Їх оскаржувати з метою їх подальшого виключення не обов’язково. Якщо відхилять вашу тендерну пропозицію з незаконних на те вимог, тоді ви можете звернутись до АМКУ задля того, щоб повернути собі перемогу. 

Яскравим прикладом такої незаконної вимоги є надання зразків. На сьогоднішній день замовник уповноважений розглядати виключно ті документи, які входять до складу тендерної пропозиції, та які публікуються на порталі ProZorro. Інші документи, зразки товару, як приклад, які надсилаються або надаються замовнику поза межами системи ProZorro, або не надаються вами, — не є підставою для того, щоб або вас визнали переможцем, або навпаки, відхилили вашу тендерну пропозицію як таку що не відповідає тендерній документації.

Не надання документа, що повторює суть вже наданого документу — теж не є підставою для відхилення тендерної пропозиції. Наприклад, документом, який підтверджує факт поставки, є видаткова накладна і акт приймання-передачі. Однак, щоб мінімізувати ризики, слід, якщо у вас є видаткова накладна і відсутній акт приймання-передачі, завантажувати видаткову накладну та лист-довідку у довільній формі щодо відсутності акта приймання-передачі. 

Не треба перевиконувати план! Готуйте тендерну пропозицію з неухильним дотриманням тендерної документації. Зайве не слід завантажувати. В принципі, навіть коли замовник прописує, що зайві документи є підставою для відхилення — це є незаконною вимогою, і на цій підставі вас відхилити не можуть. Проте трапляються випадки, коли у учасника є стандартний пакет документів, який він не перевіряє, а завантажує завжди. Через такі пакети трапляються помилки. Як приклад, замовник зазначав у тендерній пропозиції, що потрібні усі сторінки паспорту, а учасник надавав лише ті, в яких зазначалась інформація, і це стало підставою для відхилення. 

Перевіряйте правильність заповнення банківських гарантій, оскільки працівникам банку також властиво помилятися. Після того, як отримали банківську гарантію від працівника банку, слід ще раз її передивитися на відповідність вимогам тендерної документації. Окрім цього, завантажувати потрібно і довіреність на особу, яка підписала відповідну банківську гарантію, і ліцензію. Якщо мова йде про покриту банківську гарантію, то додатково необхідно завантажити квитанцію щодо перерахування грошових коштів на відповідний рахунок в якості забезпечення. 

Зареєструйтеся на кількох майданчиках заздалегідь. Трапляється, що відбувається збій на майданчику, і ви не встигаєте завантажити свою тендерну пропозицію, а зареєструватися на іншому не встигаєте, оскільки є певний час на авторизацію. 

Ретельно звертати увагу на зміст тендерної документації — головне правило, оскільки ваша тендерна пропозиція повинна цілком і повністю відповідати саме тим вимогам, які містяться у тендерній документації.


Більше корисного на цю тему:

Що вбиває продажі в Prozorro? — відповідає Олександр Нікітєнков, партнер ЮК «Правое дело»

Не оскаржив — виконуй! — Агія Загребельська про помилки при оскарженнях в АМКУ

Практикум з підготовки тендерних пропозицій online

Огляд книги Predictable Revenue (Передбачуваний прибуток)
Must read для всіх, хто займається побудовою процесу продажів на ринку В2В. А основні принципи чудово лягають на продажі через електронні тендери в Україні.
Планування закупівель – запаси
У другій частині серії, присвяченої плануванню закупівель, ми розбираємось, які типи запасів бувають, як вони впливають на процес планування і чи може закупівельник сам визначати свої дії, не чекаючи заявок.